Archiwum 04 stycznia 2019


DZIEWCZĘTA W GANGACH
04 stycznia 2019, 21:19

Do gangów oprócz chłopców należą często także dziewczęta. Angażują się one w życie grupy na różne sposoby. Mogą jedynie wspomagać działalność gangów męskich bądź należeć do gangów mieszanych lub autonomicznych struktur dziewczęcych. 

Dla dziewcząt, aby przyłączyły się do grup chuligańskich,  zachętą są :

> korzyści finansowe 

> poczucie przynależności i wzrost statusu

> poczucie bezpieczeństwa

> możliwość poznania interesujących partnerów i zdobycia ekscytujących doświadczeń

Inne powody, dla których decydują się na ten krok to :

> presja grupy

> dysfunkcje w rodzinie

> poczucie nudy

 

Dziewczyny w gangach przyjmują zazwyczaj rolę szpiegów bądź przynęty. Ich zadaniem jest często uwiedzenie mężczyzn z rywalizującego gangu, aby uzyskać korzyści dla czlonków własnych grup.

TYPY GANGÓW
04 stycznia 2019, 20:31

Typologia polskich gangów :

Gang "typu rozproszonego" - jest podstawową organizacją, której członkowie mieszkają w sąsiedztwie, codziennie się widują i czasami wdają w drobne konflikty i bójki. Wewnętrzna struktura oraz system lojalności nie są tutaj rozwinięte. 

Gang "typu wzmocnionego" - stanowi dobrze zorganizowaną machinę bojową, dzięki której gang przeciwstawia wrogom silny front. To grupa konfliktowa, której członkowie szczycą się opinią twardzieli i przestrzegają surowego kodeksu lojalności. Zwykle są to nastolatkowie. Ten typ gangu może być odpowiednikiem wyróżnionej młodzieżowej grupy przestępczej.

GANGI
04 stycznia 2019, 19:48

W Polsce gangi często nazywane są po prostu "grupami chuligańskimi". 

Grupy te charakteryzuje : terytorializm, mocna hierarchizacja, specyficzny tryb życia, złożony system symboli, zasad i sposobów działania, jasne zasady i systematyczne spotkania, zapewnienie ochrony członkom i wspólnym interesom, zaangażowanie w działalność kryminalną. 

Członkami gangów młodzieżowych są osoby w przedziale wiekowym 12-24 lata.

 

W literaturze gangi są opisywane jako grupa licząca więcej niż dwóch nastolatków, mających wspólne poczucie tożsamości, używających tych samych znaków, symboli i kolorystyki. Identyfikują się oni ze specyficznym obszarem i angażują w różne formy działalności sprzecznej z prawem.  



Dlaczego młodzież decyduje się, aby dołączyć do gangu ? 

Najprościej jest powiedzieć, że przyłączenie się do grupy chuligańskiej jest motywowane desperacją i biedą panującą w domu. Jednak do gangów należą nie tylko mieszkańcy ubogich dzielnic, którzy od małego wychowywali się bez pieniędzy i perspektyw. Wielu członków wywodzi się z rodzin bogatych. Takie osoby poszukują w danym okresie swojego życia autorytetu czy wzorca moralnego, ktorego im brakuje, poczucia bezpieczeństwa, którego nigdy nie zaznali, akceptacji, której nigdy nie otrzymali. Starają się również, dzięki pomocy pozostałych członków grupy, rozwiązać swoje problemy, ponieważ widzą w mediach, że przemoc, często wykorzystywana w takiego rodzaju grupach, jest na to dobrym sposobem. 

Gangi młodzieżowe, to dla dzieci i młodzieży sposób przystosowania się do obojętnego życia. Wraz z dołączeniem do grupy chuligańskiej, nowi członkowie zyskują wiele korzyści, przede wszystkim znajomości, prestiż i szacunek rówieśników, ale także zyskują dobra materialne, takie jak nowe ubrania, gadżety i pieniądze. Ważna jest dla nich również możliwość reprezentowania gangu poprzez noszenie emblematów i symboli do niego należących. 



Kategorie członkostwa w gangu młodziezowym (L. Yablonsky) :

1) WETERANI - stanowią rdzeń grupy, wypracowali swoją pozycję przez uczestniczenie w aktach dewiacji realizowanych przez grupę 
2) ŻOŁNIERZE - istota grupy, realizują się na co dzień w aktywności właściwej gangowi
3) KANDYDACI - osoby zainteresowane przynależnością do grupy
4) SYMPATYCY - osoby funkcjonujące na peryferiach grupy
5) REZYDENCI - osoby współpracujące z grupą, ale niebędące jej członkami, tzw. osoby wspierające 
6) BYLI CZŁONKOWIE - osoby, które zaprzestały aktywności właściwej dla gangu, niejednokrotnie utrzymują kontakt z członkami, ale odcinają się od działalności w grupie







GANGI -> ORGANIZACJA A NIE DEZORGANIZACJA !

GRUPA NIEFORMALNA
04 stycznia 2019, 16:54

Na początek : czym jest grupa nieformalna ?

Przede wszystkim tworzona jest spontanicznie. Cechuje się nieformalnym charakterem przywództwa, sankcji, celu, a także brakiem wewnętrznych przepisów prawnych. Opiera się na wewnętrznych relacjach pomiędzy członkami, którzy podzielają wspólne wartości społeczne i kulturowe oraz zainteresowania. Jednostka w takiej grupie ma zapewnioną akceptację społeczną, poczucie bezpieczeństwa i wsparcie ze strony innych członków. W grupie tworzone są także kanały komunikacyjne ułatwiające porozumiewanie się. 

 

Przykładami grup nieformalnych moga być zarówno grupy koleżeńskie/rówieśnicze, kółka zainteresowań, jak i gangi. 

 

Jak tworzą się grupy nieformalne ? 

Na początku potencjalni członkowie zaznajamiają się ze sobą, rodzą się między nimi sympatie i antypatie, a także pojawiają się pierwsze reguły. Następnie wypracowywana jest struktura grupy oraz sposób komunikacji pomiędzy członkami. Kiedy każdy zaakceptuje swoją rolę, wykształca się w grupie poczucie jedności, uczestnicy wspólnie czują się silni i niepokonani. 

WITAMY
04 stycznia 2019, 16:15

Na naszym blogu chciałybyśmy przybliżyć zainteresowanym internautom temat grup nieformalnych, a dokładniej gangów, zarówno tych "naszych" - polskich, jak i zagranicznych. Jaka jest ich struktura, kto i dlaczego do nich należy oraz czym się zajmują ? Jednak zanim zaczniemy je omawiać, musimy przedstawić Wam kilka istotnych definicji. 

 

 

 

 

,,Gang można uznać za element szczelinowy w strukturze społeczeństwa,

 

a krainę gangów za rejon szczelinowy w układzie miasta” (Trasher 1963)