GANGI


04 stycznia 2019, 19:48

W Polsce gangi często nazywane są po prostu "grupami chuligańskimi". 

Grupy te charakteryzuje : terytorializm, mocna hierarchizacja, specyficzny tryb życia, złożony system symboli, zasad i sposobów działania, jasne zasady i systematyczne spotkania, zapewnienie ochrony członkom i wspólnym interesom, zaangażowanie w działalność kryminalną. 

Członkami gangów młodzieżowych są osoby w przedziale wiekowym 12-24 lata.

 

W literaturze gangi są opisywane jako grupa licząca więcej niż dwóch nastolatków, mających wspólne poczucie tożsamości, używających tych samych znaków, symboli i kolorystyki. Identyfikują się oni ze specyficznym obszarem i angażują w różne formy działalności sprzecznej z prawem.  



Dlaczego młodzież decyduje się, aby dołączyć do gangu ? 

Najprościej jest powiedzieć, że przyłączenie się do grupy chuligańskiej jest motywowane desperacją i biedą panującą w domu. Jednak do gangów należą nie tylko mieszkańcy ubogich dzielnic, którzy od małego wychowywali się bez pieniędzy i perspektyw. Wielu członków wywodzi się z rodzin bogatych. Takie osoby poszukują w danym okresie swojego życia autorytetu czy wzorca moralnego, ktorego im brakuje, poczucia bezpieczeństwa, którego nigdy nie zaznali, akceptacji, której nigdy nie otrzymali. Starają się również, dzięki pomocy pozostałych członków grupy, rozwiązać swoje problemy, ponieważ widzą w mediach, że przemoc, często wykorzystywana w takiego rodzaju grupach, jest na to dobrym sposobem. 

Gangi młodzieżowe, to dla dzieci i młodzieży sposób przystosowania się do obojętnego życia. Wraz z dołączeniem do grupy chuligańskiej, nowi członkowie zyskują wiele korzyści, przede wszystkim znajomości, prestiż i szacunek rówieśników, ale także zyskują dobra materialne, takie jak nowe ubrania, gadżety i pieniądze. Ważna jest dla nich również możliwość reprezentowania gangu poprzez noszenie emblematów i symboli do niego należących. 



Kategorie członkostwa w gangu młodziezowym (L. Yablonsky) :

1) WETERANI - stanowią rdzeń grupy, wypracowali swoją pozycję przez uczestniczenie w aktach dewiacji realizowanych przez grupę 
2) ŻOŁNIERZE - istota grupy, realizują się na co dzień w aktywności właściwej gangowi
3) KANDYDACI - osoby zainteresowane przynależnością do grupy
4) SYMPATYCY - osoby funkcjonujące na peryferiach grupy
5) REZYDENCI - osoby współpracujące z grupą, ale niebędące jej członkami, tzw. osoby wspierające 
6) BYLI CZŁONKOWIE - osoby, które zaprzestały aktywności właściwej dla gangu, niejednokrotnie utrzymują kontakt z członkami, ale odcinają się od działalności w grupie







GANGI -> ORGANIZACJA A NIE DEZORGANIZACJA !

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz