Archiwum styczeń 2019, strona 2


PRZYNALEŻNOŚĆ DO GANGÓW
07 stycznia 2019, 17:30

W Chicago czy Londynie przynależność do gangów młodzieżowych określana jest poprzez barwę, które powiązane są miejscem zamieszkania (wyznacza je symbolika danej ulicy bądź numer kodu pocztowego), a nie jak w Polsce z drużynami sportowymi. 

W Meksyku, Gwatemali, a nawet w Londynie, do gangu młodzieżowego można "wejść" praktycznie od urodzenia. Dzieci przynależą do konkretnego gangu przez swoje pochodzenie. 

Podobnie zaczyna się dziać w Polsce, gdzie przynależność do gangu ulicznego jest związana z kibicowaniem konkretnemu klubowi sportowemu oraz zamieszkaniem na danej przestrzeni miasta. Dzieci od małego są zabierane na mecze, ubierane w barwy klubowe i uczone, że tylko jeden klub jest najlepszy. 

 

Zarówno członkowie danej grupy, jak i jej wrogowie, rozpoznają się nawzajem dzięki właśnie barwom lub charakterystycznym symbolom, którymi oznaczają także swoje terytoria. Podobną funkcję pełną tatuaże, które jednak mogą być zrobione jedynie za zgodą przywódców grupy. W innym wypadku mogą zostać nałożone na jednostkę niebezpieczne sankcje. U gwatemalskich Pandilleros, dzięki tatuażom, które mają na twarzy i głowie, można rozpoznać członków najstarszych stażem. 

"GRA ULICZNA"
07 stycznia 2019, 17:18

Wiele przestrzeni jest zagarnianych przez gangi poprzez "akty wandalizmu", czy zmienianie znaczeń i funkcji urządzeniom publicznym. W wyniku tych działań gangi "władają" podwórkami bądź fragmentami ulic.

W celu pokazania swojej władzy, członkowie grup chuligańskich organizują obchody dzielnic oraz spotkania na rogach ulic i w bramach. Wybierają oni miejsca bardzo widoczne, ponieważ daje im to poczucie panowania nad daną przestrzenią. 

Członkowie gangów chcą, aby inni wiedzieli, że to oni "rządzą", dlatego przemieszczają się oni pod postacią marszów, zbiórek, ustawek czy wyjazdów na mecze. Często wdają się także w bójki z grupami z innych dzielnic. 

BRAK LOJALNOŚCI
07 stycznia 2019, 17:04

Członkowie gangów nie mogą pozwolić sobie na brak lojalności w "swoich szeregach". 

Aby zapobiec zdradzie, tworzą groźny, wręcz nieludzki wizerunek społeczny, który ma przestraszyć i zniechęcić do przejścia na stronę rywalizującego gangu. Do zachowania odpowiedniej organizacji muszą trzymać dyscyplinę w grupie. Innym sposobem zapobiegania niewierności może być wyznaczenie każdej jednostce miejsca w hierarchii i udzielanie jej wsparcia. W tym wypadku nikt nie zechce rezygnować ze swojej pozycji. 

Studenci o gangach ?
07 stycznia 2019, 15:43

Zapytałyśmy studentów resocjalizacji, z czym kojarzy im się pojęcie "gang". Zebrałyśmy na naszym blogu ich odpowiedzi.

Student 1

Student 2

DZIEWCZĘTA W GANGACH
04 stycznia 2019, 21:19

Do gangów oprócz chłopców należą często także dziewczęta. Angażują się one w życie grupy na różne sposoby. Mogą jedynie wspomagać działalność gangów męskich bądź należeć do gangów mieszanych lub autonomicznych struktur dziewczęcych. 

Dla dziewcząt, aby przyłączyły się do grup chuligańskich,  zachętą są :

> korzyści finansowe 

> poczucie przynależności i wzrost statusu

> poczucie bezpieczeństwa

> możliwość poznania interesujących partnerów i zdobycia ekscytujących doświadczeń

Inne powody, dla których decydują się na ten krok to :

> presja grupy

> dysfunkcje w rodzinie

> poczucie nudy

 

Dziewczyny w gangach przyjmują zazwyczaj rolę szpiegów bądź przynęty. Ich zadaniem jest często uwiedzenie mężczyzn z rywalizującego gangu, aby uzyskać korzyści dla czlonków własnych grup.